Özel Beyazıt Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

RESTORATİF TEDAVİ- DOLGU UYGULAMALARI

Diş çürüğü, dişin en dış sert tabaksı olan diş minesinin, bakterilerin oluşturduğu asitler tarafından çözülmesi sonucu oluşur. Bu bakteriler diş yüzeyine yapışan bakteri plağı içinde bulunmaktadır ve şekerle beslenmektedir. Diş çürüğünün diş yüzeyinde oluşturduğu ilk belirti beyaz lekedir. Bu aşamada çürük durdurulabilir ve geri dönebilir. Tedavi edilmezse zamanla diş yüzeyindeki çözülmeler büyür ve oyuk haline dönüşür. Eğer çürük çok fazla ilerlemeden temizlenirse lokal anestezi altında çürük temizlenir ve boşluk dolgu malzemeleri ile doldurulup diş eski fonksiyonunu geri kazanır. Eğer çürük çok fazla ilerler ve dişin sinirlerini içeren pulpa dokusuna kadar gelirse kanal tedavisi işlemi yapılmalıdır.

Kompozit dolgular

Kompozit dolgular hastaların doğal diş rengine göre ayarlanabilmekte ve estetik kaygıyı ortadan kaldırmaktadır. Doğal diş minesinden renk olarak ayırt edilmezler. Estetik dolgular sayesinde dişler hem doğal bir görünümde olur hem de fonksiyonlarını sağlam bir şekilde devam ettirirler. Bonding uygulaması ile dişe bağlandıkları için dişte fazla madde kaybına sebep olmazlar.

Diş çürüğü nasıl önlenir?

Diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret etmeniz ve muayene olmanız önemlidir. Çok fazla şekerli gıda tüketilmemeli, öğün arası atıştırmalar azaltılmalıdır. Florürlü bir diş macunu ve gargara kullanılmalıdır. Günde 2 kere diş fırçalanmalı ve diş ara yüzeyleri diş ipiyle temizlenmelidir.